Od czasu do czasu w mediach pojawiają się doniesienia o kryzysie na rynku pracy. Co ciekawe – kryzys niejedno ma oblicze. Czasem podczas kryzysu cierpią pracownicy, a czasem pracodawcy. Obecnie, jeśli wierzyć medialnym doniesieniom, piłeczka jest po stronie pracowników. To oni mają się jak pączki w maśle, kiedy tymczasem pracodawcy mają poważne problemy ze znalezieniem zespołu i zatrudnieniem ludzi.
Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku pracy w Polsce mogliśmy obserwować poważny kryzys. Bezrobocie było wysokie. Szczególnie przykro było patrzeć na osoby po ukończonych studiach. Nie potrafiły one przez długie miesiące znaleźć pracy. Szczytem marzeń była praca w supermarkecie. Tymczasem teraz nie ma praktycznie żadnych problemów ze znalezieniem pracy i to zarówno przez osoby po szkole zawodowej, średniej, jak i osoby po studiach. Pracodawcy muszą postarać się zachęcić pracownika do podjęcia pracy w danej firmie. Działy HR dwoją się i troją, w celu przygotowania jak najlepszych warunków zatrudnienia. Minął czas, kiedy pracodawca oferował po prostu pracę, bez żadnych dodatkowych profitów i miał mnóstwo chętnych na dane stanowisko. Teraz pracownicy mogą sobie pozwolić na szczegółowe analizy dostępnych ofert i porównywanie ich pod różnym kątem. Nie zawsze najważniejsze są pieniądze – czasem jest to możliwość rozwoju, perspektywa awansu i inne czynniki.
Rynek pracy jest jak sinusoida. Czasem jest się na górze, czasem na dole i dotyczy to zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Warto tak pokierować swoją zawodową karierą i nabrać takie umiejętności, kompetencje, wiedzę i doświadczenie, aby nawet w czasach gorszych dla pracownika bez trudu znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. W tym celu pracownicy powinni nieustannie się szkolić i nabierać nowe umiejętności. Zarządzanie zasobami ludzkimi to dziedzina, która zarządza nie tylko procesem rekrutacji pracownika, ale też rozwojem jego kariery zawodowej w organizacji. Trzeba się postarać, aby pracownik lojalnie pracował dla firmy, angażując się w swoje zadanie i wykonując je najlepiej, jak potrafi.
Nie wiadomo jak rynek pracy będzie wyglądał za kilka lat. Oczywiście istnieją przewidywania specjalistów, które pozwalają wyciągnąć jakieś wnioski. Nikt jednak nie może być w 100% pewien jak ten rynek będzie wyglądał w rzeczywistości. Nie sposób bowiem przewidzieć wszystkiego. Sytuacja jest dynamiczna, w grę wchodzą jeszcze decyzje polityczne i gospodarcze.