Tam, gdzie są ludzie, nie wszystko idzie idealnie, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i planem. Oczywiście ogromna jest wartość planowania działań i próby trzymania się zaakceptowanego przez wszystkie zainteresowane strony harmonogramu. W praktyce jednak trzeba być elastycznym i dopasować się do zmieniających się warunków.

Zgrany zespół

Kiedy zatrudniamy zespół ludzi, chcemy, aby ludzie zgodnie ze sobą współpracowali. Dział HR przeznacza pieniądze na szkolenia motywacyjne dotyczące pracy zespołowej. Czasem jednak zdarzają się sytuacje nerwowe. Kogoś nie ma, nieobecność jest nieplanowana i trudno na nowo zaplanować terminy zadań. Jakie są powody absencji pracowników? Czy można temu zapobiec? Jak się do tego ustosunkować?

Urlopy

Absencje, które najłatwiej zaplanować to bez wątpienia urlopy wypoczynkowe. Każdy pracownik ma prawo do dwudziestu lub dwudziestu sześciu dni wolnych od pracy w ciągu roku, o ile oczywiście dana osoba pracuje na cały etat w oparciu na umowę o pracę. Liczba dni jest zależna od stażu pracy. Kłopotliwe dla pracodawcy są urlopy na żądanie. Na szczęście ich liczba jest ograniczona. Każdy pracownik w ciągu roku może wykorzystać cztery takie dni, które dodatkowo wlicza się w urlop wypoczynkowy.

Zwolnienia lekarskie

Najtrudniejsze są jednak zwolnienie lekarskie. To sytuacje trudne dla pracownika i pracodawcy. Trudno bowiem zaplanować własną chorobę. Najczęściej pracownik źle czuje się z myślą, że swoją absencją dezorganizuje wszystkim pracę i naraża cały zespół na niedogodności i nieprzyjemności. Choroba jednak nie wybiera. Bardzo źle dzieje się w firmie, w której sugeruje się pracownikowi, że wzięcie zwolnienia lekarskiego jest niemile widziane. Nie dość, że taka osoba przyjdzie do pracy i zaraża innych, to sama, chora, nie pracuje efektywnie i praktycznie nie ma z niej żadnego pożytku.

Kiedy rodzi się dziecko

Nieobecności, które dotyczą tylko i wyłącznie kobiet to urlopy macierzyńskie. Kiedy rodzi się dziecko, wszystko się zmienia i nic dziwnego, że kobieta jest skupiona tylko na swoim maleństwie. Przed urlopem macierzyńskim jest oczywiście ciąża. Ten czas również wiele kobiet, ze względu na złe samopoczucie lub problemy zdrowotne, kobiety spędzają na zwolnieniu lekarskim. Czasem kobieta planuje pracować przez całe dziewięć miesięcy, a w praktyce już po kilku tygodniach ciąży idzie na zwolnienie. To trudne sytuacje dla zespołu.

Skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi musi radzić sobie z tematem absencji. Nie jest to łatwe zagadnienie. Trzeba jednak mieć na względzie, że ludzie nie są robotami. Czasem chorują, czasem w ich życiu dzieje się coś niespodziewanego i muszą wziąć urlop na żądanie. To proza życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *