Pozyskanie dobrych pracowników nie jest łatwe. Często można mieć wrażenie, że kupuje się właściwie kota w worku. Ile bowiem o człowieku może powiedzieć jego cv? Niewiele. Nawet referencjom z poprzednich miejsc pracy trudno wierzyć, łatwo można podważyć ich autentyczność.
Jak pozyskać dobrych pracowników?
Jak można przeczytać w profesjonalnych poradnikach, headhunter to inaczej łowca głów – to tłumaczenie z angielskiego. Jego celem jest nawiązanie kontaktu z potencjalnymi pracownikami, aby ci zdecydowali się zmienić pracodawcę i przyjąć ofertę pracy. Najczęściej headhunterzy polują na menedżerów wysokiego szczebla lub szczególnie cenionych na rynku wąskich specjalistów. W innych przypadkach dobór kadry nie ma aż tak istotnego znaczenia – tę samą pracę dobrze może wykonywać wiele osób.
Zespoły marzeń
Dobry pracownik to skarb. Wie o tym każdy dział HR i wie o tym każdy szef. Na temat budowania zespołów marzeń powstało wiele szkoleń. Zdecydowanie warto zainwestować w takie szkolenie, aby stworzyć grupę ludzi, która dobrze będzie wypełniała swoje zadania i szanowała się nawzajem. W biznesie trudno osiągnąć sukces w pojedynkę. Prawie zawsze tam, gdzie są duże pieniądze i duże wyzwania, są też duże zespoły odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań. Nie warto uważać, że „ja zrobię wszystko najlepiej”. Warto budować zespoły i przekierowywać część odpowiedzialności na podległych sobie ludzi.
Przekierowanie zadań
Proces przekierowania zadań do poszczególnych członków zespołu nie jest łatwy i na początku może wiązać się z dużymi nerwami. Trzeba jasno określić cele i terminy. Na początku członkowie zespołu mogą uczyć się bardzo zagubieni, bardzo potrzebne jest im wsparcie. Z czasem będą stawać się coraz bardziej samodzielni. W końcowym etapie szef będzie potrzebny zespołowi bardzo rzadko, tylko do zatwierdzenia najważniejszych decyzji. Warto pamiętać o odpowiednim motywowaniu i docenianiu członków zespołu. Chwalenie za sukcesy jest niezwykle istotne!
W każdym zespole są ludzie pełniący określoną rolę. Nie wszędzie jest miejsce na dużą elastyczność i swobodę działania. Nie wszędzie można być bardzo kreatywnym. Zarządzanie zasobami ludzkimi to działalność wymagająca wielu kompetencji. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich ludzi do odpowiedniego zespołu. To zadanie niemalże z zakresu psychologii. Jak zawsze, niezwykle ważny jest etap planowania działań. Pozyskanie dobrych pracowników zajmuje czas i energię, ale niesamowicie procentuje.