Search for content, post, videos

Jaki jest twój styl myślenia i działania?

Prosty. Praktyczny. Polski. Tak w kilku słowach można określić nowe narzędzie rozwojowe, które od kilku miesięcy zdobywa coraz większą rzeszę wielbicieli. FRIS, bo o nim mowa, trafnie określa i opisuje nasz naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokazuje, jak najlepiej wykorzystać naturalne predyspozycje – w pracy, w relacjach, w rozwoju osobistym. Na temat FRIS-a rozmawiamy z Moniką Dawid – Sawicką.


OZ: FRIS to nowe narzędzie rozwojowe. Muszę przyznać, że od kiedy zapoznałam się z nim zostałam jego ogromną fanką.

Monika Dawida-Sawicka: Ja też. Na początku kiedy pojawiła się informacja, że można zrobić certyfikację z FRIS’a, i że to pierwsze polskie narzędzie pomyślałam: Ciekawe, co to?. Najpierw musiałam je przetestować na sobie i stwierdziłam, że to mi absolutnie gra. Teraz jest tak, że im więcej FRIS’ów przeprowadzam z ludźmi, tym większą fanką się staję. Widzę, ile nowych rzeczy ludzie odkrywają dzięki badaniu, sposobie, w jaki przygotowywany jest raport, językowi raportu czy procesowi przedstawienia wyników.

 

OZ: Monika, powiedz może na początek czym jest FRIS?

MD-S: FRIS to narzędzie, które określa i opisuje nasz naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokazuje, jak najlepsze sposoby na wykorzystanie naturalnych predyspozycji – zarówno w pracy, jak i w relacjach czy w rozwoju osobistym. FRIS może też wpływać na twoją pracę i myślenie o twoich mocnych stronach, wspierać cię w twojej ścieżce kariery i realizacji zadań, które są zbieżne z twoim stylem działania i myślenia. To co ważne – pozwala Ci zrozumieć inne style myślenia, a przez to uczy cię też szacunku do innych i ich odmienności. Jest też bezcenny dla trafności i skuteczności naszej komunikacji.

 

OZ: Jest prosty, praktyczny, no i polski. Tak często opisywane jest narzędzie. Jak to interpretować?

MD-S: Wygląda to trochę jak slogan, ale faktycznie tak jest. Jest prosty w wykorzystaniu, a przez to tak skuteczny. W przypadku wielu narzędzi spotkałam się z tym, że narzędzia tłumaczone tracą. Nie zawsze oddają esencję, niuanse związane z językiem. W przypadku FRISa trafność językowa jest ogromna. Zapewne dlatego, że raporty FRIS powstały w dialogu z użytkownikami. Były doskonalone na podstawie testów trafności i oceny odbioru kilkuset osób, przez co zawierają te informacje, które użytkownicy uznali za najważniejsze i najbardziej wartościowe. Ważne jest też to, że FRIS nie opiera się na Jungu, jego funkcjach czy typach, jak większość podobnych narzędzi na rynku. Nie jest też badaniem osobowości. FRIS bazuje na teoriach z obszaru psychologii poznawczej i dotyczy tego, jak ludzie myślą i rozwiązują problemy. To oznacza, że w przypadku zachowania nie tyle opisuje je, lecz odpowiada na pytania „dlaczego”, „jaka jest przyczyna”. Stąd tak duża praktyczna użyteczność.

 

Finalnie otrzymujesz z jednej strony rozbudowany raport, w którym masz opisane wszystkie style myślenia, dokładnie opisany swój styl myślenia i oczywiście swój indywidualny styl działania.

 

OZ: Ja chodzę z tym moim raportem do różnych osób i chcę im pokazać jakie to fajne narzędzie. Proste i konkretne. Po badaniu otrzymujesz raport i właściwie już możesz z nim działać.

MD-S: I do tego jest przystępne. Ja z różnymi narzędziami, z którymi pracowałam, miałam ten problem, że kiedy byłam uczestnikiem danego szkolenia czy warsztatu to wszystko świetnie pracowało, ale po zakończeniu sam opis czy materiały, które dostawałam do pracy własnej były dosyć skromne.

 

OZ: A FRIS zdobywa rzesze fanów, bo na koniec procesu otrzymujesz raport, który jest napisany czytelnym językiem i to jest absolutnie twoje.

MD-S: Dokładnie i wiesz, co z tym możesz zrobić i co to dla ciebie oznacza.

 

OZ: Co się składa na ten raport?

MD-S: Po badaniu certyfikowany trener otrzymuje szczegółowe wyniki stylu myślenia oraz stylu działania widoczne na sześciu skalach. Podczas omawiania wyników pracujemy ze specjalnymi kartami, planszami, mapami procesów, na których można zobaczyć jaką pełni się rolę w zespole, projekcie. Gdzie Twoje kompetencje są lub mogą być najlepiej wykorzystywane. Finalnie otrzymujesz z jednej strony rozbudowany raport, w którym masz opisane wszystkie style myślenia, dokładnie opisany swój styl myślenia i oczywiście swój indywidualny styl działania.

 

OZ: Mam też opisane jak ja mogę komunikować się z innymi stylami myślenia.

MD-S: To jest fajne narzędzie, które daje ci dużą wiedzę o sobie, ale też uwrażliwia cię na aspekt komunikacji z innymi. Oczywiście, bez zrealizowania pełnego badania nie masz informacji czy po drugiej stronie stołu masz np. kogoś o stylu myślenia Wizjonera, ale możesz przypuszczać, że jeśli ktoś myśli obrazowo, jest na poziomie wizji, tysiąca projektów, tworzenia, zmieniania, wymyślania i interesuje go przede wszystkim faza kreacji i wymyślania to być może jest to Wizjoner. Raport końcowy pokazuje ci informacje na ten temat, co się z tym wiąże, jak się z tą osobą komunikować, co działa, co może być stycznością z twoim stylem myślenia, jeżeli jest inny, na co zwrócić uwagę.

 

OZ: A jak to się przekłada na praktykę?

MD-S: Ludzie odkrywają na FRIS’ie takie rzeczy jak to, że ten sam komunikat w zależności od tego jaki styl myślenia reprezentujesz jest absolutnie inaczej słyszany przez poszczególne osoby. Na kursie certyfikacyjnym na podstawie swoich stylów myślenia i działania zostaliśmy podzieleni na 4 bardzo homogeniczne grupy. Przed każdą grupą postawiono do wykonania zadanie –  skonstruowanie trzech modeli pozornie skomplikowanej bryły. Trzeba było zrobić to zespołowo. Dodatkowo mogliśmy przyglądać się jak robią to inne grupy. Rozbieżność naszej pracy, sposób komunikacji, podziału pracy, podejście do rywalizacji była tak duża, że dla wszystkich było to ogromnym zaskoczeniem, jak bardzo się różnimy, jak bardzo inaczej się komunikowaliśmy.

Ja byłam w grupie Wizjonerów, po drugiej stronie miałam osobę, która była Wizjonerem w stylu myślenia i Graczem w stylu działania. Oczywiście współpracowało nam się bardzo dobrze. Nasza komunikacja była bardzo oszczędna. Bardzo zadbaliśmy o szybką sprawną komunikację i osiągniecie wyniku. Obserwowaliśmy też grupę Partnerów, którzy dyskutowali jak podzielić się obowiązkami i czy na pewno będzie to wszystkim odpowiadało, czy nikt nie czuje się z tym źle. Kiedy oni toczyli rozmowy na ten temat, my już ukończyliśmy zadanie. To jest ogromna wiedza, jak bardzo się różnimy i to jest zaskakujące.

 

OZ: Ja swój test rozwiązywałam przez internet, a potem się spotkałyśmy. Czy to zawsze jest tak? Czy omówienie wyników odbywa się zawsze w sposób indywidualny?

MD-S: W metodzie, którą stosuję w pracy jest tak, że po wypełnieniu testu, spotykamy się osobiście. FRIS to narzędzie, które jest dobre również jako rozpoczęcie procesu coachingowego. Występuje tu duża autorefleksja. Narzędzie jasno pokazuje jaką masz samoświadomość, tego co cię wspiera, na ile znasz swój styl myślenia, na ile wiesz, że twoja ścieżka zawodowa jest dla ciebie ok, jest zbieżna z twoim stylem działania i myślenia. Od rozmowy na ten temat przechodzimy do raportu. Odsłaniam poszczególne wyniki, które zostały przygotowane po analizie i po badaniu on – line. Dyskutujemy i łączymy to z tym, co zostało wcześniej powiedziane. To praca zbliżona do coachingowej – dużo pytań otwartych zachęcających drugą stronę do autorefleksji i rozwoju.

 

OZ: Myślę, że FRIS to świetne narzędzie także do coachingu kariery, doradztwa zawodowego, a może nawet do pracy z młodzieżą?

MD-S: FRIS jest wykorzystywany w każdym z tych obszarów. W zależności od tego jaka jest potrzeba organizacji, FRIS może wspierać odpowiednią funkcję. Styl myślenia i działania wiąże się z określonym modelem komunikacji, jeśli organizacja chce dokonać analizy zespołu pod kątem np. komunikacji, to FRIS może jej tu służyć, skupiamy się wtedy na elemencie w komunikacji wynikającym ze stylu myślenia i działania i jak to pracuje w grupie. Styl pokazuje twoje bardzo mocne strony i to, co przychodzi ci najłatwiej – jak myślisz i działasz. Jeśli firma tworzy nowy dział to świetne narzędzie, które pozwala odpowiedzieć, kogo mamy w zespole, a kogo potrzebujemy. Jeśli myślimy o tym, że zespół będzie realizował nowe zadania poprzez badanie FRIS również możemy sprawdzić, czy kompetencje, które mamy w zespole są wystarczające.

 

FRIS nie jest lekiem na całe zło, ale jest na tyle wdzięcznym narzędziem, że może być dla bardzo wielu organizacji narzędziem, które pozwoli ukierunkować myślenia o zmianie, pozwoli na przygotowywanie się do transformacji.

 

OZ: A jak to jest w przypadku coachingu kariery?

MD-S: Na początkowym etapie kariery albo kiedy myślisz o swojej karierze, FRIS daje ci informacje, w którym kierunku iść. To nie jest kwestia mówienia: że możesz zostać prawnikiem lub policjantem, ale pokazywanie jak dużą łatwość masz w pracy z ludźmi, jak się czujesz na poziomie tworzenia i wymyślania, i to jest kierunek, w którym powinieneś pójść. Bez względu na to czy będzie kancelaria czy komenda policji, wskaże Ci obszar, w który powinieneś się kierować.

 

OZ: Powinniśmy iść w kierunku tego, co czujemy?

MD-S: Tak. Stylu myślenia nie zmienimy. Jest rzeczą przynależą nam, kształtuje się na wczesnym etapie rozwoju. Możemy z tym walczyć. Ale spójrz, ty jesteś Wizjonerem, ja jestem Wizjonerem. Każda z nas może powiedzieć jakby się czuła w pracy np. analityka giełdowego. Ja na pewno bardzo źle. Po Twojej minie widzę, że ty też niezupełnie. Przed chwilą przed twoim przyjściem robiłam tabelki do projektu, liczba przerw na kawę, które zrobiłam mówi sama za siebie.  Dla porównania wcześniej przygotowałam opis wystąpienia, szykowałem scenariusz i to było absolutnie to.

 

OZ: A czy możemy zmienić styl działania?

MD-S: Styl działania podlega zmianom. Nie będą one oczywiście diametralne, bo styl działania opiera się na stylu myślenia, ale tak, może podlegać pewnym zmianom. Wystarczy rewolucja w obszarze roli zawodowej, która spowoduje, że uruchomią nam się perspektywy myślenia, z których wcześniej rzadko lub mniej chętnie korzystaliśmy.

 

OZ: A jak pracować z młodzieżą?

MD-S: Często robione się warsztaty edukacyjne dla rodziców, żeby umieli obserwować style myślenia i działania u dzieci i podążać w tą stronę. Przy FRIS’ach biznesowych miałam przypadki, gdzie po coachingu zgłosiły się do mnie klientki, które są mamami, że to by się przydało ich dziecku, które właśnie kończy liceum czy jest na studiach. One chciałyby je wspierać, nie krzywdzić przymuszaniem do danej drogi zawodowej. Ania Samborska – Owczarek, twórczyni FRIS’a pracuje właśnie nad narzędziem, które będzie można wykorzystywać w gimnazjach rozpoczęła pracę nad metodami określania stylu myślenia u dzieci. Jednocześnie realizuje ogromny ogólnopolski projekt pracy z nauczycielami. Badania, które były wcześniej prowadzone pokazują, jak bardzo nauczyciele preferują wśród uczniów styl myślenia i działania, który sami posiadają. Warto mieć tego świadomość.

 

OZ: Dostałam raport i dowiedziałam się, a właściwie potwierdziły się moje przeczucia, że strategie, bilanse, ustalenia kroków to nie jest to, co uważam za niezbędne w życiu i w pracy. Czy to jest jednocześnie wskazówką, że warto się na tych aspektach koncentrować i je wzmacniać czy dać sobie z tym spokój i uznać, to za swoje słabsze strony?

MD-S: Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bo jeśli zastanawiałybyśmy się nad pewnymi działaniami w zespole, a tobie brak tych kompetencji, to powiedziałabym ci ok – zastanów się, czy to są kompetencje, których brakuje w zespole i jeśli tak, to znajdź osobę, która was wzmocni. Jeśli natomiast mówimy o Twoich wynikach, to trzeba się zastanowić czy warto. Znam wiele biznesów, które odniosły sukces i zostały stworzone w niestandardowy sposób. Spójrz np. jak wy tworzyłyście portal osobyzasoby. Nie możemy tu mówić o standardowym myśleniu. Żadna z was nie przepada za tabelkami, za szczegółowymi obliczeniami, a proszę bardzo portal fajnie działa, czyli można znaleźć na to jakąś metodę. W Twoim przypadku wpływ na to ma wysokim poziom zaangażowania i współdziałania, a w przypadku Agaty silnie rozwinięta tendencja do upraszczania i decydowania. I oto kawałek tajemnicy, dlaczego dwóm Entuzjastom tak dobrze wychodzi nie tylko tworzenie, ale też codzienna praca realizacyjna. Więc odpowiadając na Twoje pytanie – na pewno nie będę zachęcała do podnoszenia swoich umiejętności tam, gdzie mózg nas nie wspiera.

 

OZ: Dlaczego?

MD-S: Czas, który na to poświęcimy to czas, który moglibyśmy wykorzystać na wspieranie tego, co w nas absolutnie pracuje i świetnie jest wspierane przez nasz mózg. Nie bądźmy średniakami. Miejmy dziedziny, w których jesteśmy bardzo dobrzy, nie starajmy się być „średni” ze wszystkiego.

 

OZ: FRIS w rekrutacji? Pomysł wydaje mi się ciekawy i kuszący, jak patrzę na potrzeby organizacji to widzę, że następuje powrót do miękkiego HR. Jak przez moment był szał na dane liczbowe, tak teraz istotniejsze jest tworzenie zgranych zespołów, dbanie o komfort pracowników.  

MD-S: Rzeczywiście coraz częściej rekrutujemy ludzi, którzy mają wartości podobne do wartości organizacji lub zespołów, do których ich pozyskujemy. Pracowałam w organizacjach, które robiły FRIS’a dla swoich zespołów, zastanawiając się nad tym, kto może mieć największy potencjał, aby zostać szefem projektu, na kogo zwrócić uwagę, jeśli chodzi o  rekrutacje, bo w firmie pojawiają się nowe specjalizacje i działania, kogo zatrudnić, żeby proces komunikacji pomiędzy zarządem, a zespołem był lepszy. Zarząd miał jeden bardzo podobny styl, a ludzie inny i nie było łączników. Moje doświadczenia w tej sferze dotyczą tego, że FRIS jest bardzo przydatny dla HR, ale nie w kontekście rekrutowania jednostki, ale zastanawiania się, kogo faktycznie potrzebujemy. Poprzez analizę tego, co mamy a następnie naniesienie mapy zespołu na mapę procesu

 

OZ: Jak się to robi?

MD-S: FRIS daje możliwość wygenerowania raportu zespołowego. Można całą firmę albo cały zespół po przebadaniu FRIS’em umieścić razem na skali. Raport wskazuje gdzie ty jesteś, gdzie wspierasz projekt, organizację. Te informacje są umiejscowione dla całego zespołu. Wtedy łatwo zauważyć, że jeśli chodzi o dbałość o relacje nie ma w firmie nikogo. I FRIS od razu pokazuje, jakie są zagrożenia z tym związane, i w których momentach dany projekt może się to nie udać. Można przebadać dział, czy grupę działów i wówczas zyskamy wiedzę jak tworzyć zespoły interdyscyplinarne, albo wiemy, że firma będzie wchodziła na nowy obszar, coś się będzie zmieniało. I to oznacza, że np. bardzo potrzebujemy Badaczy-Analityków, którzy będą weryfikowali poszczególne pomysły. Przyjęliśmy ludzi do organizacji na określone stanowiska i oni tkwią w tych rolach, a my czasem zapominamy, bo nie wymaga tego organizacja, że ci sami ludzie mają szereg kompetencji, które sprawdziłby nam się w innej sytuacji

 

OZ: Gdzie najlepiej sprawdza się FRIS?

MD-S: Poza zastosowaniami stricte biznesowymi, FRIS jest często wykorzystywany przy pracy z parami. Widzę nawet, że często przy rozmowach indywidualnych pojawia się temat partnera. Tam dochodzi do bardzo dużych odkryć. Zrozumienia, dlaczego partner komunikuje się w dany sposób. Często też intuicyjnie odkrywamy, „kogo mamy w domu”. Kolejnym obszarem, na którym najbardziej się skupiam w swojej pracy, jest odpowiedź na pytanie klientów jak przebudować swoja ścieżkę zawodową. Czy i w jakim kierunku myśleć o swojej dalszej drodze zawodowej.

 

FRIS nie jest lekiem na całe zło, ale jest na tyle wdzięcznym narzędziem, że może być dla bardzo wielu organizacji narzędziem, które pozwoli ukierunkować myślenia o zmianie, pozwoli na przygotowywanie się do transformacji. Jest to też metoda, która odpowiada na pytanie, co stanie się z moją firmą, jeśli podczas rekrutacji wyżej cenię osoby o jakimś konkretnym sposobie myślenia i działania. Warto się wtedy zastanowić na ile osobiste preferencje mogą spowodować, że za chwile firma przestanie rosnąć, bo zabraknie osób o stylu myślenia Badacza, bo ja jestem Wizjonerem i ich unikam, nie bardzo rozumiejąc.

Więcej na temat FRISa przeczytasz tutaj.

Monika Dawid-Sawicka

Monika Dawid–Sawicka Ekspertka rynku pracy. Autorka opracowań i analiz dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi. Pomysłodawczyni konferencji i debat dedykowanych środowiskom HR. Autorka konferencji HR Directors Summit i Spotkań HR. Członek Rady Ekspertów THINKTANK. W Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaangażowana w realizację największego w Europie badania rynku pracy – Bilans Kapitału Ludzkiego. Specjalizuje się w coachingu rozwoju oraz zmiany życia zawodowego. Pracuje w oparciu o coaching zorientowany na rozwiązania. W pracy rozwojowej wykorzystuje narzędzie rozwojowe FRIS pozwalające określić indywidualny styl myślenia i style działania.