Search for content, post, videos

Już wiemy jak się rekrutuje w liniach lotniczych Emirates!

Czy Was też, podobnie jak nas, zawsze ciekawiło jak wygląda rekrutacja załogi pokładowej samolotów? Bardzo się cieszymy – bo udało nam się zadać kilka pytań na ten temat Alison Ward, Wiceprezes linii Emirates ds. Rekrutacji. A co więcej – okazuje się, że już niebawem będą Dni Otwarte w Warszawie i Krakowie. My się raczej nie skusimy na udział w rekrutacji, ale polecamy przekazać tę wiadomość zainteresowanym :).


OZ: Alison, rekrutacja do linii lotniczych od lat owiana jest tajemnicą, emocjami i… nierzadko fantastycznymi historiami. Jak tak naprawdę wygląda proces rekrutacji załogi pokładowej w Emirates?

AW: Ogólny schemat procesu rekrutacji załogi pokładowej Emirates wygląda następująco:

1. etap, to aplikacja online/rejestracja – potencjalni kandydaci mogą złożyć aplikację online na stronie www.emirates.com/careers lub zarejestrować się online na Dzień Otwarty.

2. etap – Dzień Otwarty, podczas którego odbywają się:

  • Prezentacja: Zespół ds. Rekrutacji Emirates przeprowadza prezentację, podczas której przedstawiane są informacje dotyczące firmy, specyfiki pracy, wynagrodzeń i gwarantowanego zakwaterowania w Dubaju. Omawiane są również podstawowe oczekiwania względem kandydatów. Istnieje również możliwość zadawania pytań.
  • Rejestracja: Zainteresowani kandydaci składają swoje CV, następnie Zespół ds. Rekrutacji Emirates przeprowadza z nimi krótką rozmowę.
  • Praca w grupach & weryfikacja wzrostu: na tym etapie sprawdzana jest umiejętność pracy w grupach, oprócz tego weryfikowany jest również wzrost kandydatów – musi on umożliwiać sięgnięcie na wysokość 212 cm. Etap kończy się pierwszą selekcją uczestników.
  • Test z języka angielskiego: na tym etapie przeprowadzany jest jednogodzinny, pisemny test z języka angielskiego. Kandydaci, którzy go zdadzą, zapraszani są do kolejnego etapu.
  • Assessment Centre: Kandydaci dzieleni są na mniejsze grupy. Przeprowadzane są kolejne, bardziej zaawansowane zadania w grupach. Etap kończy się kolejną selekcją uczestników.
  • Test psychometryczny: Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą powyższy etap, otrzymują link do testu psychometrycznego online, który muszą ukończyć przed finalną rozmową kwalifikacyjną, odbywającą się kolejnego dnia.
  • Finalna rozmowa kwalifikacyjna ma miejsce kolejnego dnia i trwa od 60 do 75 minut.

OZ: Czym charakteryzuje się idealny kandydat na pracownika załogi pokładowej?

AW: Szukamy osób dynamicznych i towarzyskich, ale zarazem bardzo profesjonalnych. Szukamy ludzi, którzy będą ambasadorami naszej marki i będą starali się utrzymać pozytywny i zdrowy styl życia. Głównymi wymaganiami wobec personelu pokładowego są: ukończenie co najmniej 21 lat w chwili przystąpienia do pracy w Emirates, ukończona szkoła średnia, biegła znajomość języka angielskiego (w mowie i piśmie).

Nasz personel musi także zapewniać wyjątkową obsługę klienta podczas każdego lotu, a zatem oprócz wyżej wymienionych wymagań, powinien wykazywać pozytywne nastawienie i empatię dla innych, poszanowanie dla różnorodnych kultur, z których wywodzą się pasażerowie, zdolność do przystosowania się do nowego otoczenia i ludzi oraz swobodę i motywację do radzenia sobie z wymagającym harmonogramem pracy.

Dodatkowo nasza załoga reprezentuje i odzwierciedla różnorodność naszych pasażerów i globalny zasięg naszej działalności. Emirates zawsze zapewniają obecność co najmniej jednej osoby z personelu pokładowego, która rozumie i mówi w lokalnym języku miejsca, do i z którego realizowane jest połączenie.

OZ: Z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby rekrutujące w tej branży?

AW: Rekrutacja załogi pokładowej Emirates jest zawsze procesem pełnym pozytywnej energii, która emanuje od kandydatów marzących o lataniu i życiu w kosmopolitycznym Dubaju. Naszym celem jest zrekrutowanie utalentowanych osób, które są gotowe, by pokonywać własne horyzonty, a także mają silnie rozwiniętą umiejętność dostosowywania się do nowych kultur, środowisk i ludzi. Głównym wyzwaniem jest wybór osób, które wyznają takie same wartości, jak Emirates. Zaliczamy do nich profesjonalizm, empatyczność, rozwój, wizję, kosmopolityzm. Dlatego też precyzyjnie planujemy proces rekrutacji, a wyznaczane przez nas zadania w pełni odzwierciedlają realne sytuacje, z którymi na co dzień stykają się członkowie naszej załogi pokładowej.

OZ: W jaki sposób docieracie Państwo do idealnych kandydatów?

AW: Zespół ds. Rekrutacji Emirates regularnie przeprowadza procesy rekrutacyjne w wielu krajach na całym świecie, a oprócz tego prowadzi stałą rekrutację w Dubaju i Londynie. Rekrutacja załogi pokładowej Emirates rozpoczyna się od złożenia aplikacji, czego dokonać można online lub osobiście podczas regularnie organizowanych Dni Otwartych.

Podczas Dni Otwartych kandydaci poznają specyfikę pracy załogi pokładowej Emirates. Stanowią one również świetną okazję do poznania naszego zespołu rekrutacyjnego, a także do złożenia CV, a tym samym zrobienia pierwszego kroku w kierunku rozpoczęcia kariery w Emirates.

Ponadto regularnie organizujemy tzw. Assessment Days. Na te spotkania zapraszani są kandydaci, którzy zostali wyłonieni na podstawie selekcji aplikacji złożonych online na stronie www.emiratesgroupcareers.com. Każdego miesiąca otrzymujemy średnio 15 tysięcy tego typu aplikacji. Obecnie nasza załoga pokładowa liczy ponad 13 tysięcy osób. Liczby te pokazują, jakim pracodawcą jesteśmy i jakie możliwości rozwoju oferujemy.

W wielu krajach współpracujemy również ze specjalistycznymi agencjami, które dokonują wstępnej selekcji kandydatów, którzy później zapraszani są na tzw. Assessment Days.

Najbliższe Dni Otwarte w Polsce odbędą się w Warszawie i Krakowie, odpowiednio 22 i 28 sierpnia. Warto spróbować, na pokładach naszych samolotów pracuje już prawie 600 Polaków.

Warszawa – 22 sierpnia br., godz. 9:00, hotel The Westin Warsaw, Al. Jana Pawła II 21

Kraków – 28 sierpnia br., godz. 9:00, Radisson Blu Hotel Kraków, ul. Straszewskiego 17

Alison, dziękujemy Ci bardzo za rozmowę.

Alison Anne WardAlison Ward, Wiceprezes Emirates ds. Rekrutacji